İspanya Universitat Oberta De Catalunya (Uoc)’In Temsil Ettiği Unesco’nun “Food, Culture And Development” Kürsüsü İle Anlaşma

Bu anlaşma dâhilinde Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü UNESCO/UNITWIN “Food, Culture and Development” Chair programının resmi ortağı olmuştur.

UNESCO çerçevesinde 1992 yılında kurulan UNESCO/ UNITWIN Chair programı uluslararası alanda üniversitelerarası işbirliği ve bilimsel faaliyetleri desteklemektedir. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü 29 Ocak 2015 tarihinde François Rabelais Tours Üniversitesi’nin temsil ettiği UNESCO’nun “Yemek Kültürü Mirasının Korunması ve Tanıtılması” kürsüsü  ile  de anlaşma imzalamıştı. 

Belirtilen alanlardaki UNESCO/ UNITWIN kürsülerine Türkiye’den ortak olarak kabul gören ilk ve tek Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü olma özelliğİ taşıyan bölümümüz, anlaşmalar çerçevesinde UNESCO/UNITWIN çerçevesinde yürütülen Gastronomi ve Yemek Kültürü mirası alanındaki projelerde yemek kültürünün korunması ve geliştirilerek gelecek nesillere aktarılarak yaşatılması alanlarında aktif görev alacak, belirtilen kapsamda projeler önerebilecek, 

UNESCO/UNITWIN Chair’in resmi Türkiye temsilcisi olarak bilimsel seminer, konferans ve etkinlikler düzenleyecektir. Böylelikle 2003 yılında kurulan Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü Türk Mutfak Kültürünün ulusal ve uluslararası platformlarda korunması ve tanıtılmasına önemli bir katkı sağlayacaktır.

Bu anlaşma ayrıca Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü öğrencilerinin UNESCO/UNITWIN Chair programı çerçevesinde Türk Mutfak Kültürü Mirası alanında öngörülen ulusal ve uluslararası bilimsel proje, seminer, konferans ve diğer etkinliklerde görev almalarına, bu alanda uluslarası staj yapmalarına da fırsat sağlayacaktır.