• Türkçe
  • English

       

Değerli Kağıtlar Daire Başkanlığı Pul Planlama Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan “2021 Yılı Pul Emisyon Programı”nda yer alan ve 05.06.2021 tarihinde tedavüle sunulan “Dünya Çevre Günü“ (İleri Dönüşüm) konulu anma pulunun hazırlık çalışmaları esnasında Grafik Tasarım Bölümü öğrencilerimizin tasarımları kullanıldı. Öğrencilerimizi tebrik ediyoruz!

Anma Pulu        : Ayşe Ezgi KAFKAS
İlkgün Zarfı       : Batuhan TOPÇU
İlkgün Damgası : Bilgenur AKTÜRK

TÜRKİYE’NİN İLK YEMEK KÜLTÜRÜ DUYU HARİTASI HAZIR…
İstanbul’un geçmişten-günümüze yemek kültürünün duyu haritası Prof. Dr Sibel Özilgen ve Dr. Öğretim Üyesi Funda Yıldırım tarafından yönetilen Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü öğrenci bitirme projesi kapsamında tasarlanıp hayata geçirildi.
Gazete reklamlarından filmlere, türkülere, kartpostallara, romanlara, haritalara kadar birçok farklı kaynak 13 öğrenci tarafından aylarca derinlemesine tarandı. Yüzlerce veri toplandı ve her biri hem kültürel hem de duyusal (tat, koku, doku, görüntü ve ses) açıdan analiz edildi. Ve sayısını bizim bile bilemediğimiz kadar çok veri teker teker İstanbul için oluşturduğumuz duyu haritasına işlendi. Lezzeti biz tüketiciler beş duyu organımızla tanımlarız. Geçmişten günümüze taşıdığımız tecrübelerimiz ve kültürel deneyimlerimiz de daha tatmadan, yalnızca bakarak, koklayarak, dokunarak bile bize yemeğin lezzetini ve hikayesini söyler. Duyduğumuz bir ortam sesi, bir şarkı, etraftaki kalabalık, belki de gördüğümüz bir kıyafet çok eskilerden veya daha yakın geçmişten hafızamızda kalan yemek /mekân deneyimlerimizi geri çağırır. Biz bu çalışmayla yemek kültürümüze ait verileri farklı kaynaklardan toplayarak bir araya getirip kayıt altına alırken, gastronomi turizmi açısından oldukça önemli olduğuna inandığımız Türkiye’nin ilk yemek kültürü duyu rotası haritasını şehrimiz İstanbul için çıkarttık- İstanbul’u bilişsel becerilerimizi kullanarak tadalım, tattıralım istedik. Haritamız interaktif, merak ettiğiniz noktalara tıklamanız ve duyusunu hafızalarınızla hissetmeniz yeterli. Bu pilot çalışmanın yaygın bir akademik çalışmaya dönmesi için adımlarımızı da attık, sizler de kendi noktalarınızı eklemek isterseniz belgelerinizle birlikte bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Öğrenci projemizin linki https://gsf.yeditepe.edu.tr/tr/gastronomi-ve-mutfak-sanatlari-bolumu/ogr...

 

Grafik Tasarımı Bölümü Başarıları için Tıklayınız

Plastik Sanatlar ve Resim Bölümü Başarıları için Tıklayınız

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başarıları için Tıklayınız

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Başarıları için Tıklayınız

Sanat Yönetimi Bölümü Başarıları için Tıklayınız

Tiyarto Bölümü Başarıları için Tıklayınız