• Türkçe
  • English

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Nedir?

Tekstil ve Moda Tasarımı programı, sektörün hızla gelişen ve değişen ihtiyaçlarına yanıt verebilecek, güncel teknolojileri kullanabilen, tasarım sürecine aktif olarak katılabilen, organizasyon becerisi gelişmiş tekstil ve moda tasarımcıları yetiştirir. Lisans programında, sadece giysi tasarımı konusunda değil, aynı zamanda kumaş ve tekstil deseni tasarımı konularında da eğitim verilir. Önerilen öğretim programında, öğrencilerin mesleki bilgi ve becerileri geliştirilirken; sanatsal ve kültürel açıdan donanımlı, etik değerlere sahip, tasarımcılar yetiştirmek adına benzersiz olanaklar sunulmaktadır.

Yeditepe Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü öğrencileri dört yıllık eğitim ve öğretim süreçleri boyunca aldıkları eğitimi, piyasanın bizzat içerisinde, pratik uygulamalarla deneyimleme olanağı da bulmaktadır. Öğrenciler, hem Türkiye'de hem de Dünya'da, pek çok sanat etkinliğinde ve sektöre yönelik projelerde yer alarak eşsiz bir deneyim kazanmaktadır. Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü öğrencileri, hem ulusal hem de uluslararası alanda söz sahibi olabilen, güncel gelişmeleri yakından takip edebilen, yeterli entelektüel altyapıya sahip tasarımcılar olarak yetişmektedir.

Sosyal Medya Hesaplarımız: https://linktr.ee/YeditepeModaTekstil
E-posta Adresimiz: yeditepemodatekstil@gmail.com

 

Tekstil ve Moda Tasarımı Taban Puanları ve Sıralama

Tekstil ve Moda Tasarımı aday öğrencilerimiz, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda herhangi bir puan türünden barajı aşarak, başarılı olanlardan üniversitemiz tarafından yapılacak özel yetenek ve mülakat sınavına girmeleri ve başarılı olmaları gerekmektedir. Tekstil ve Modal Bölümü sıralama ve puanları bu esasa göre uygulanır.

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Ücretleri ve Fiyatları

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü 2023 - 2024 eğitim/öğretim yılı öğrenim ücretleri için bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Tekstil ve Moda Tasarımı Burs İmkanları

Yeditepe Üniversitesi, öğrencileri için çok farklı burs olanakları sunmaktadır. Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Burs Olanakları sayfasını inceleyebilir ve burs imkânları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Buradan ilgili sayfaya ulaşabilir, tüm üniversite genelinde öğrenci başarı sıralamaları ile verilen mevcut hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yeditepe Üniversitesi'nde Tekstil ve Moda Tasarımı Okumak

Yeditepe Üniversitesi'nin sahip olduğu vizyon ve temel değerler doğrultusunda oluşturulan Tekstil ve Moda Tasarımı programının amacı, öğrencilerin tekstil ve moda sektöründe hem ulusal hem de uluslararası platformlarda görev alabilen, kültürlü, yaratıcı, vizyon ve etik değerlere sahip, sorumlu bireyler olarak yetiştirilmesini sağlamaktır.

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü; kalıp, dikiş, baskı, dokuma, takı ve bilgisayar destekli tasarım açısından donanımlı atölyeleriyle, öğrencilerin profesyonel iş yaşamlarında gerek duyacakları her türlü deneyim ve bilgiyi kazandırabilecek teknik altyapısıyla, son derece konforlu bir çalışma ortamına sahiptir.

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü; öğrencilerin, meslekî açıdan bilgilenmelerini sağlayacak ders programı içerisinde kişisel yaratıcılıklarının da gelişmesini hedeflemektedir. Lisans programı süresince, Tekstil ve Moda Tasarımı alanında uzman akademik kadro ile birlikte yol alınması sağlanmaktadır.

Tekstil ve Moda Tasarımı programında, tekstilin temel hammaddesi olan elyaftan başlayarak kumaş, desen, kalıp ve stil tasarımlarıyla ilerleyen entegre bir sürece vakıf, sanatsal vizyon açısından kendini geliştirmiş öğrencilerin yetiştirilmesi hedeflenir. Öğrencilerimiz, desen tasarımından koleksiyon hazırlanmasına, bilgisayar yazılımları ile desteklenen çalışmalardan aksesuar tasarımına kadar meslekî, teknik, kültürel ve sanatsal yönden desteklenir. Öğretimleri süresince öğrenciler, akademik programdaki zorunlu derslerinin yanı sıra, sergi, fuar ve çalıştay vb. etkinliklere katılımları konusunda da yönlendirilmektedir.

Tekstil ve Moda Tasarımı Mezunu Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır?

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü mezunları "Tekstil ve Moda Tasarımcısı" ünvanı ile programdan mezun olurlar. Mezun öğrencilerimiz, dokuma tasarımcısı, giysi tasarımcısı, tekstil deseni tasarımcısı olarak çalışabilecekleri gibi, tekstil firmalarının satış ya da pazarlamasından sorumlu kişiler olarak da sektörde yer bulabilirler. Ayrıca, kendi atölyelerinde bağımsız tasarımcılar olarak da çalışabilirler. Bunların yanı sıra, mezunlarımız, stil danışmanlığı, yaratıcı direktör, marka yöneticisi gibi görevler alarak meslek grubunun aranan vasıflı elemanlarından biri olarak da çalışabilir.

Mezun öğrencilerimizin "Tekstil ve Moda Tasarımcısı" olarak görev alabilecekleri diğer alanlar şunlardır:
• Ulusal ve uluslararası hazır giyim sektöründe moda tasarımcılığı,
• Halı firmaları bünyesinde uzman halı tasarımcılığı,
• Takı ve aksesuar tasarımcılığı,
• Moda basınına hizmet eden dergilerde moda editörlüğü,
• Moda fotoğrafçılığı,
• Trend araştırma ve geliştirme uzmanlığı,
Mezunlarımız, tasarıma kuramsal ve/veya sanatsal açılarla yaklaşabilecekleri ve tasarım metodolojilerini geliştirebilecekleri lisansüstü programlar ile birlikte akademik kariyer de planlayabilirler.

Misyon ve Vizyon

Misyonumuz; yaşamımızın her anında, her daim kullanmakta olduğumuz giyim öğelerini ve bu öğelere eşlik ederek görünümümüzü tamamlayan aksesuarları tasarlayabilen, giysi ve aksesuarların temel öğesi kumaşı tasarlayabilen, kumaşın yüzeyini tasarlayabilen, konsept, koleksiyon ve styling ilişkisini bilen, moda tasarımı sürecinin tümünde yer alan teknik aşamaları çözebilecek donanımda olan tasarımcılar yetiştirmektedir.

Vizyonumuz, öncelikli olarak Türkiye’nin tekstil ve moda endüstrisini gerek ulusal, gerekse de uluslararası piyasada temsil edebilecek, öncü ve özgün stiller oluşturabilen, yenilikçi tasarımlarla eğilimleri belirleyebilen, toplumsal gelişmeleri yakından takip edip bu gelişmelere hızlı ayak uydurabilen, mesleki açıdan hem geleneksel hem de çağdaş üretim teknolojilerini kavrayabilmiş tasarımcılar yetiştirerek tekstil ve moda tasarımı öğretiminde sadece Türkiye’de değil, Dünya’da da önde gelen kurumlar arasında yer almaktır.